Ciasto malinowa chmurka bez cukru to przepis low carb z mojego nowego ebooka INSULINOBOOK. Wcześniej jednak powstał na potrzeby ostatniej edycji mojego kultowego już wyzwania FIT FOCZKI! Kolejna edycja już w maju 2023 i jeżeli jesteście zainteresowani tą 7 tygodniową, wspólną zabawą w mądre i pyszne zdrowie (7 jadłospisów i treningi) możecie wstępnie i niezobowiązująco zapisać się TUTAJ! A jeżeli macie chrapkę na więcej przepisów na desery i ciasta low carb, zapraszam do mojego INSULINOBOOKA – 66 pysznych i prostych przepisów dla insulinoopornych, cukrzyków i każdego, kto dba o swoje zdrowie na śniadania, obiady, kolacje i desery!
DLACZEGO CIASTO MALINOWA CHMURKA LOW CARB JEST DLA INSULINOOPORNYCH?
Po pierwsze jest to przepis bez cukru, a samo to robi już ogromną różnicę dla Twojego poposiłkowego poziomu cukru we krwi! Taki wypiek ma też dużo niższy ładunek glikemiczny. Dodatkowo, jeżeli użyjecie galaretki bez cukru, kawałek ciasta jest niskowęglowodanowy, a wysokobiałkowy. Ma zaledwie 17g węglowodanów, gdzie tradycyjne wypieki mają ich około 40-70 w jednym kawałku! To oczywiście przełoży się na stabilniejsza glikemię. Jeżeli jednak zrobicie ciasto na klasycznej galaretce z cukrem, ilość węglowodanów w kawałku to 38g. Nie jest to jakoś szczególnie dużo, w szczególności dla osób zdrowych.
Jeżeli masz ochotę przetestować też słodkie śniadanie z ebooka low carb, zapraszam cię do przepisu na placuszki skyrowe TUTAJ
PRZEPIS NA CIASTO MALINOWA CHMURKA BEZ CUKRU:
- Rozpuść galaretkę truskawkową w ok. 330ml gorącej wody z ok. 30g erytrolu.
- Dorzuć maliny wciąż podgrzewając i wymieszaj.
- Odstaw galaretkę w chłodne miejsce, by zaczęła już tężeć. Pamiętaj jednak, by nie wsadzać mega gorącej do lodówki! Odczekaj, aż trochę wystygnie i wtedy włóż do lodówki na ok. 70-80 minut.
- WAŻNE! Na herbatniki wylewamy ochłodzoną i lekko tężejącą już galaretkę, gęstą po bokach! Jeżeli wylejesz na herbatniki gorącą galaretkę wsiąknie ona zupełnie herbatniki. A jeżeli wylejesz przestudzona ale wciąż bardzo rzadką – wpłynie ona zupełnie pod herbatniki, które powinny stanowić spód ciasta.
- Formę do pieczenia wyłóż papierem (najlepiej większy kawałek na dno i boki naczynia, by łatwiej wyciągnąć ciasto po zastygnięciu).
- Na herbatniki chochelką wyłóż najpierw same maliny z galaretki (żeby obciążyły herbatniki), a dalej powoli wlewaj na nie galaretkę, która zaczęła już tężeć. Całość leci do lodówki. W tym czasie wstaw bezę bez cukru do pieca i przygotuj krem z ricotty i śmietanki …
- BEZA – piec rozgrzej do 150 stopni, a dalej zmniejsz do 130. Ubij białka jaj na sztywno tak, by były zupełnie sztywne. Pod koniec ubijania dodaj po łyżce zblendowanego na puder erytrolu (ok. 30g), 1-2 łyżki soku z cytryny i łyżeczkę mąki ziemniaczanej.
- Na papierze do pieczenia odrysuj kształt naczynia na ciasto, w którym masz już galaretkę. Białka wyłóż na papier w tym samym kształcie. Piecz bezę ok. 80 minut i dalej zostaw na chwilę (5-10 minut) w piecu, by wyschła. W czasie pieczenia bezy przygotuj krem…
- KREM – ubij śmietankę, aż będzie gęsta. Dodaj ricottę, żelatynę rozpuszczoną w 30 ml wrzątku, ok. 30g erytrolu i 1-2 łyżki soku z cytryny by krem nie był mdły.
- Krem wyłóż na w miarę sztywną już galaretkę, a na krem połóż i lekko dociśnij upieczoną i suchą bezę. Całość ponownie wstaw do lodówki, by ciasto zupełnie stężało. Inaczej po wyciągnięciu z formy się rozpadnie, więc daj mu czas! I gotowe!
- Jeżeli potrzebujesz fajny i krótki (30 sekund) film pomocniczy z przygotowania ciasta zerknij TUTAJ na rolkę!
KALORYCZNOŚĆ – Jeżeli użyjesz galaretki z cukrem (jest łatwiej dostępna) kaloryczność kawałka nieco wzrośnie do 398kcal, ale przede wszystkim ciasto będzie mieć więcej węglowodanów (38g) i mniej białka (13g).