Jak gotować szybko, zdrowo i niskokalorycznie? 5 sposobów na pyszne dietetyczne dania i darmowy Pomocnik Zakupowy!
Początek przygody ze zdrowym odżywianiem często kojarzy się nam z serią wyrzeczeń od ulubionych produktów, wieloma godzinami przesiedzianymi w kuchni i mdłymi, tępymi w smaku potrawami. Natomiast ja – jako dietetyk z ponad 9-letnim stażem, mam na ten temat zdanie totalnie odwrotne i chcę Ci udowodnić, że zdrowa dieta odchudzająca może być tak samo smaczna, jak dania z najlepszych restauracji. Sama przez 2 lata prowadziłam swoją restaurację ze zdrowym jedzeniem, spędziłam wiele godzin na warsztatach kulinarnych – więc dobrze wiem, jak zaspokoić nawet najbardziej wymagające kubki smakowe! ” Jak gotować szybko, zdrowo i niskokalorycznie? 5 sposobów na pyszne dietetyczne dania i darmowy Pomocnik Zakupowy! ” to uniwersalne rady dla każdego.
Opinie o moim sposobie na zdrowe odżywianie:
Jak więc gotować zarówno zdrowo, niskokalorycznie, szybko, jak i pysznie? W tym artykule podzielę się z Tobą moimi wskazówkami, dzięki którym nauczysz się godzić zdrowe i pyszne! Otrzymasz w prezencie gotowe narzędzie, które znacznie ułatwi Ci codzienne zakupy spożywcze i wesprze Cię w nauce zdrowego gotowania. To co, zachęcona? Zapinaj pasy, szykuj patelnie i blender i lecimy!
Dlaczego dieta musi Ci smakować?
Zmiana nawyków żywieniowych jest drogą wymagającą wysiłku – nie zaprzeczę. Im gorsze te nawyki były, tym więcej wysiłku wymaga. Jednak chcąc zmienić nawyki na długie lata, trzeba postawić na dopasowane rozwiązania. Jeśli nie masz czasu – ciężko żebyś siedziała 3 godziny w kuchni, by zdrowo gotować. Jeżeli kochasz określone smaki (nawet czekoladę czy lody!) – ciężko, żebyś już nigdy ich nie jadła, byle tylko trzymać “zdrową michę”. Nikt nie zmieni na zawsze swojego odżywiania na „niesmakujące”, nawet za cenę zdrowia czy wymarzonej sylwetki (no chyba, że w obliczu rychłej śmierci) . To trochę tak, jak wybór na męża milionera – terrorysty 😛 Na chwilę, krótko terminowo możesz być z nim szczęśliwa, ale w dłuższej perspektywie czasu Twoje życie zmieni się w piekło, czego zapewne nie wytrzymasz!
Codziennie gotując, łączę wiedzę dietetyczną z kulinarną, zawsze zwracając przy tym uwagę na czas poświęcony przygotowaniu dań. Krótko mówiąc – trafiłaś na dietetyczkę kochającą pyszne jedzenie i gotowanie, jednocześnie dość zabieganą, by optymalizować czas spędzany w kuchni do możliwego minimum! Nikt z nas nie ma dziś czasu na poświęcanie 3 godzin dziennie na przygotowanie zdrowego jadłospisu. To niepraktyczne, nieżyciowe i prawdopodobnie z góry skazane na porażkę. Ze mną dowiesz się jak błyskawicznie przygotować zdrowy posiłek i zapomnisz o efekcie jo-jo 🙂 ” Jak gotować szybko, zdrowo i niskokalorycznie? 5 sposobów na pyszne dietetyczne dania i darmowy Pomocnik Zakupowy! ” – zapisz sobie ten artykuł i wracaj, aż wejdzie w krew!
WSKAZÓWKA 1. – Jak gotować szybko?
Podstawą zdrowego i szybkiego gotowania jest odpowiednie przygotowanie swojej spiżarni. Poznaj produkty, które ułatwią codzienne gotowanie i znacznie skrócą Twój czas spędzony w kuchni!
1. Produkty węglowodanowe
-
- Makaron pełnoziarnisty – świetna baza wielu potraw, a gotuje się szybciej niż np. ryż czy kasza. Makaron z pełnego ziarna zawiera sporo błonnika, dzięki czemu już na start łatwiej skomponować sycący posiłek. A indeks glikemiczny o połowę niższy, niż klasycznych jasnych kluch.
- Makaron ryżowy – jest tak błyskawiczny, że nawet nie wymaga gotowania! Wystarczy, że zalejesz go wrzątkiem i przykryjesz całość pokrywką.
- Kasze gotujące się w max 15 minut – np. jęczmienna, gryczana, bulgur, pęczak
- Ugotowane kasze gotowe do spożycia – już łatwiej być nie może! Dorzucamy warzywa, oliwę, wędlinę, łososia wędzonego czy ser i pełnowartościowy posiłek gotowy.
- Gnocchi – kluseczki, które można ugotować w 2 minuty albo wrzucić z pozostałymi składnikami dania na blaszkę i upiec w ciągu 15-20 minut.
- Tortilla pełnoziarnista – podgrzewasz na patelni albo w mikrofali, dorzucasz pastę warzywną ze słoika, świeże warzywa, fasolę z puszki albo jakiś wege zamiennik mięsa i gotowe!
- Musli bez cukru (np. proteinowe) – chętnie podzielę się z Tobą przepisem na szybką granolę z patelni, ale jeszcze szybciej będzie, gdy po prostu otworzysz zdrową puszkę z gotowym musli. Na rynku jest trochę tego typu produktów o naturalnym, prostym składzie – w dalszej części polecę Ci konkretne marki!
- Bułki grahamki lub chleb żytni – kanapki to jeden z najprostszych i najszybszych posiłków możliwych do przygotowania. Pieczywo ma swoje miejsce w zdrowej diecie i nie musisz się go bać. Skąd wynika mit „pieczywo tuczy”? Klasyczny chleb pszenny, a mąki o niskim typie ma jeden z najwyższych indeksów glikemicznych i niewiele błonnika. Co to oznacza? Tak jak w przypadku makaronu pszennego, po spożyciu porcji X tych produktów spodziewaj się duży wyższego i gwałtowniejszego skoku cukru we krwi niże po tej samej porcji X pełnoziarnistego pieczywa żytniego czy makaronu pełnoziarnistego. A drastyczne skoki cukru we krwi są tym, czego nienawidzi nasz organizm… Często rozregulowują nasz układ hormonalny i niszczą naczynia krwionośne. A dodatkowo następuje po nich mocny spadek cukru we krwi, co pobudza ośrodek głodu do nakazania ci „zjedz coś słodkiego by podnieść za niski cukier!!”. I koło się zamyka.
GDZIE KUPIĆ TE PRODUKTY? POBIERZ DALEJ POMOCNIK ZDROWYCH ZAKUPÓW!
2. Warzywa i owoce
-
- Ugotowane ziemniaki czy buraki – producenci wychodzą nam naprzeciw w ułatwianiu zdrowego jedzenia. Produkty, które długo się gotują, kupisz po prostu już ugotowane!
- Mrożonki – porcja warzyw zawsze pod ręką, których nawet nie musisz kroić.
- Hummus i pasty warzywne – czysty dobry skład i dodatkowa porcja warzyw. I jaka smaczna!
- Warzywa do spożycia na surowo – pomidor, ogórek, papryka, zielenina, kalarepa
- Uniwersalne warzywa, które dodasz do wielu posiłków – cukinia, pieczarki, por, papryka w różnych kolorach, marchewka – te zawsze warto mieś w swojej lodówce! A przynajmniej dwa z nich.
- Sos pomidorowy / passata
3. Produkty białkowe i tłuszczowe
-
- Strączki w puszce i słoiku – cenne źródło roślinnego białka.
- Wege zamienniki mięsa – to produkty przetworzone, więc lepiej nie przesadzać z ich ilością w diecie. Czasem jednak mogą być błyskawicznym ratunkiem! I oczywiście z zdrowej diecie totalnie jest na nie miejsce.
- Tuńczyk w puszce
- Tofu
- Orzechy – codziennie 15-30g orzechów lub pestek.
- Jajka – długo się nie psują, a można wykorzystać je do całego przekroju potraw na słodko i na słono, np. pasta jajeczna na chlebek, jajecznica, szakszuka, omlet, pancakes, tosty francuskie. To mój nr 1 który w lodówce jest absolutnie zawsze.
4. Produkty rekreacyjne
-
- Batony proteinowe – szybka przekąska, którą zawsze warto mieć pod ręką. Jeśli zdarza Ci się kupować gotowe słodycze, to będzie zdecydowanie najlepszy wybór.
- Puddingi proteinowe – spora porcja białka bez konieczności przygotowywania skomplikowanych posiłków, jako osobna przekąska lub do słodkich posiłków, w których często “dobiałczanie” stanowi problem.
5. Dodatki
-
- Przyprawy
- Ajwar
- Musztarda, chrzan
- Oliwa z oliwek
WSKAZÓWKA 2. – Jak gotować zdrowo?
Jeśli chcesz, by Twoje posiłki były zdrowe i pełnowartościowe powinny dostarczać całego szeregu składników pokarmowych. Nie musisz pamiętać szczegółowo, w jakich produktach się one kryją. Warto znać za to kilka podstawowych zasad, dzięki którym zawsze stworzysz dobrze skomponowany posiłek.
1. Zadbaj o źródło wszystkich makroskładników.
Przepis na zdrowe danie jest niemal zawsze taki sam:
- Warzywa i owoce jako baza każdego posiłku. Bazą nie będzie plaster pomidora na kanapce, lecz dodatkowo podane całe warzywka do przekąszenia, np. pokrojona papryka i ogórek w słupki. Makaron z pesto to może szybki posiłek i do tego całkiem smaczny, ale do dobrej kompozycji pod kątem zdrowia trochę mu brakuje – dorzuć grillowaną cukinię, gotowany brokuł czy bakłażana. Do słodkich posiłków obowiązkowo owoce – świeże sezonowe albo mrożonki.
- Do tego produkty węglowodanowe z przewagą złożonych, pełnowartościowe białko i zdrowe tłuszcze. Czyli w każdym posiłku warto połączyć produkty dostarczające składniki z 3 różnych grup. Produkty z węglowodanami złożonymi to wszystkie z pełnego ziarna (pieczywo czy makaron), gruboziarniste kasze, brązowy ryż, płatki owsiane górskie. Produkty białkowe to mięso, ryby, jajka, nasiona roślin strączkowych (np. ciecierzyca, fasola, bób, soja, groch), tofu. Niektóre z nich dostarczą też tłuszczu – niekoniecznie jednak tego zdrowego, o jaki nam chodzi. Produkty odzwierzęce dostarczają przede wszystkim tłuszczów nasyconych, które w diecie należy ograniczać. Natomiast produkty roślinne, takie jak awokado, orzechy, nasiona, pestki, oliwa i oleje to właśnie cenne tłuszczowe produkty. Oliwa z oliwek to idealny bazowy tłuszcz do używania na co dzień, zwłaszcza do obróbki termicznej (np. smażenie).
Pierwszy przykład szybkiego, dobrze zbilansowanego śniadania:
- Spora ilość warzyw jako dodatek – błonnik, witaminy, minerały
- Tortilla pełnoziarnista – źródło węglowodanów
- Jajka – źródło białka i tłuszczu
- Oliwa z oliwek i Awokado – źródło zdrowych tłuszczów
Drugi przykład szybkiego i dobrze zbilansowanego obiadu:
- Fasolka mrożona – warzywna baza
- Kasza Pęczak – źródło węglowodanów
- Łosoś – źródło białka i zdrowych tłuszczy
- Pesto, łosoś – źródło zdrowych tłuszczów
Przykład źle zbilansowanego posiłku: Makaron z pesto
- Warzywna baza – brak
- Makaron pszenny – wysoki indeks glikemiczny
- Źródło białka – brak
2. Polub się z orzechami, nasionami i pestkami.
Rekomendowana dzienna porcja tego typu produktów to około 1-2 łyżki (15-30 g). Produkty zawierające zdrowe tłuszcze wpływają pozytywnie na profil lipidowy, niwelując ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu. To wszystko dzięki zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych! Orzechy, nasiona i pestki to niesamowicie cenna pod kątem odżywczym grupa produktów. Nie można jednak zapomnieć, że z uwagi na wysoką zawartość tłuszczu są to produkty wysokokaloryczne, dlatego należy spożywać je z umiarem.
3. Wybieraj pełne ziarno.
Małe zmiany, które zrobią dużą różnicę! Zamień zwykły pszenny makaron na makaron pszenny, ale pełnoziarnisty! Indeks glikemiczny, czyli wskaźnik jak spożycie produktu wpłynie na poziom cukru we krwi jest zdecydowanie na korzyść pełnego ziarna – w przypadku tych makaronów 34 do 70. W praktyce zapewni to sytość na dłużej, a także korzystniejszą glikemię, co jest jednym z najważniejszych czynników zachowania dobrego zdrowia oraz długowieczności. Co poza makaronem? Ryż biały zamień na brązowy, mąkę pszenną o niskim typie (jak tortowa, krupczatka), na pełnoziarnistą lub graham.
4. Ograniczaj spożycie mięsa – w szczególności czerwonego i przetworzonego.
Przetworzone mięso znajduje się w 1. grupie kancerogenów, czyli czynników rakotwórczych – tuż obok alkoholu, tytoniu czy azbestu. Według Global Burden of Disease Project, około 34 000 zgonów na nowotwory rocznie na świecie jest wynikiem właśnie diety bogatej w przetworzone mięso. Oficjalne rekomendacje zdrowotne mówią o tym, by nie przekraczać ilości 500 gramów czerwonego mięsa na tydzień – tego staraj się trzymać, by dbać o swoje zdrówko. Jak ułatwić to sobie praktyce? Zamieniaj kilka razy w tygodniu mięso na inne białkowe produkty, np. rybę, owoce morza, tofu czy strączki – tak, by Twoja dieta była jak najbardziej różnorodna! Może 2-3 dni w tygodniu bezmięsne?
5. Jeśli jesz słodycze – rób to z umiarem.
Na każdy produkt jest miejsce w Twojej diecie, ale zwracaj uwagę na jego ilość. Nie istnieje podział na produkty zdrowe i niezdrowe, a takie etykietowanie może negatywnie wpłynąć na Twoje podejście do jedzenia. Liczy się całokształt jadłospisu, a nie ocena wyjętych z kontekstu pojedynczych produktów. W przypadku żywności rekreacyjnej, czyli mniej wartościowej polecam Ci kontrolować jej ilość w codziennej diecie i zwyczajnie z nią nie przesadzać. Zasada 80/20 mówi o tym, by 80% Twojego jadłospisu było tą pełnowartościową częścią, zaś pozostałe 20% zostawić na rekreacyjne dodatki. Świetnym sposobem na zastosowanie tego w praktyce może być kupowanie małych opakowań, np. jednego wafelka zamiast całego ptasiego mleczka! Może tak np. mała słodycz max 2 razy w tygodniu?
6. Dostosuj porcje do swojego zapotrzebowania.
Nawet „najzdrowszy” jadłospis na świecie, z ekologicznym awokado, organicznym łososiem, eko jarmużem i jagodami acai będzie niekorzystny dla naszego zdrowia, jeżeli będzie wnosił nadwyżkę kaloryczną, od której będziemy stopniowo przybierać na wadze. Co istotne, nie trzeba liczyć kalorii każdego dnia, by trzymać kaloryczność diety w ryzach! Ucząc się zdrowego odżywiania, uczysz się także wielkości porcji, przy których Twoja masa ciała będzie utrzymywać się na stałym poziomie.
WSKAZÓWKA 3. – Jak gotować niskokalorycznie?
Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że jako “posiłek” nasz organizm traktuje wszystko, co ma kalorie. Nieważne czy jest to wielkie śniadanie, czy kawa z mlekiem albo sok! Często osoby szukające przyczyny tego, że nie chudną, właśnie ten element żywienia się bagatelizują. Jedz więc świadomie i nie marnuj kalorii na głupoty 😉
Produkty węglowodanowe:
- Jeżeli danie jest dość wysoko kaloryczne, użyj wówczas owoców niżej kalorycznych jak owoce leśne – jagody, borówki, maliny zamiast bananów czy pomarańczy.
- Cukier zamień na zerokaloryczny erytrol. 100 g cukru to 400 kcal, podczas gry erytrolu 0 kcal! Erytrol ma też przewagę w indeksie glikemicznym, ponieważ nie jest on metabolizowany przez ludzki organizm i IG wynosi okrągłe 0! Natomiast cukier ma IG wysoki. Czy nie brzmi to zbyt idealnie? Erytrol jest słodki, ale w dużych ilościach może dawać mentolowy posmak, np. w ciastach. No i oczywiście jest droższy od cukru.
- Jeżeli wybierasz nieco bardziej kaloryczne mięso (np. wieprzowina) czy tłustą rybę (jak łosoś) ogranicz już do niej ilość węglowodanowych dodatków. Więcej ryżu czy makaronu dorzuć do drobiu albo dorsza (są niżej kaloryczne), a do wspomnianych wcześniej o jakieś 30% mniej produktów zbożowych. Objętość dania podbij przez większą ilość warzyw.
Produkty białkowe i tłuszczowe:
- Robiąc zakupy porównaj kalorie na 100 g produktów z jednej kategorii, np. 3 serki śmietankowe. Twój Smak będzie miał około 250 kcal, Almette podobnie, ale już President około 120 kcal! To duża różnica, a w smaku niewyczuwalna! Trzeba tylko wiedzieć, po co sięgnąć z półki, by “oszczędzić” na niewidocznych kaloriach.
- Niektóre sery (mozzarella, pleśniowy, żółty) w okresie stosowania redukcji warto wybierać w wersji light. Ludzie kochają sery i często nie zdają sobie sprawy, jak twarde sery są wysoko kaloryczne! Uważaj z ilością cheddara, parmezanu, Grana Padano, pecorino. Są to sery pełnotłuste, których kaloryczność wynosi nawet do 450 kcal / 100g. Dla porównania mozzarella light to 167 kcal / 100g! Oczywiście w każdej diecie może być i miejsce na nie. Ale z umiarem 😉
- Wybieraj niżej kaloryczne mięsa – pierś z kurczaka – 98 kcal / 100 g, chuda wołowina – 137 kcal / 100 g, polędwiczki wieprzowe – 109 kcal / 100 g, schab chudy – 129 kcal / 100 g, cielęcina – 105 kcal / 100 g, a Tofu to ok 83 kcal / 100 g.
- Zamień śmietanę 30% w sosach na śmietankę 12% lub mleczko kokosowe light.
- Nie łącz w jednym daniu kilku produktów o wysokiej kaloryczności, np. wielu produktów o wysokiej zawartości tłuszczu. Przykłady:
- masło + czekolada – > zamień na masło + kakao
- łosoś + pesto + awokado -> zamień na łosoś +ajwar + papryka.
WSKAZÓWKA 4. – Jak gotować pysznie?
Dobre gotowanie to zdecydowanie więcej doświadczenia niż talentu 😉 Raz coś popsujesz, drugim razem będzie zjadliwe, trzecim razem całkiem fajne, a za czwartym… uzyskasz wymarzony efekt! Nic innego nie da Ci tyle, co praktykowanie i nabywanie kulinarnego doświadczenia. Poniżej kilka moich sprawdzonych porad w kwestii smaku!
Doprawianie jako wisieńka na torcie
Przyprawy to kropka nad i w każdym daniu – podkręcenie smaku i nadanie aromatu. W kuchni korzystam ze suszonych przypraw, jak i świeżych ziół. Nie dość, że mają masę antyoksydantów, a więc właściwości przeciwzapalne, to potrafią odmienić smak każdej potrawy, wpłynąć na kolor czy sposób podania – to taka wisieńka na torcie! Moje ulubione, z których korzystam często i warto się w nie wyposażyć, jeśli gotujesz z moich przepisów to: imbir mielony, czosnek, wędzona papryka, curry, cynamon.
SOS – ratunku, jakie to dobre!
Dobre sosy w daniach to klucz do sukcesu. Mówimy stanowcze “nie” suchym warzywom bez polotu! Natomiast 3 razy tak dla sosów na bazie prostych składników – śmietanka 12%, śmietanka kokosowa Creamo, bulion Winiary ze słoiczka, sos sojowy, tahini, masło orzechowe, świeże zioła, przyprawy. Nie ma nic gorszego niż sos, który jest zbytnio rozwodniony i nie “klei” się do makaronu. Sos trzeba dobrze odparować lub zagęścić połową łyżeczki mąki ziemniaczanej. Moją sprawdzoną strategią jest zblendowanie sosu z podsmażonymi, upieczonymi lub ugotowanymi warzywami, np. porem (sos porowy), pieczarkami (sos pieczarkowy). Sprawdź mój makaron z krewetkami w sosie z pieczonego czosnku. Druga opcja – do śmietanki 12% z bulionem i przyprawami dodaj rozpuszczona w łyżce wody pół łyżeczki mąki ziemniaczanej i świeże zioła.
Nie zapomnij o nośniku smaku!
Ludzie na diecie często boją się tłuszczu i całkowicie eliminują go z diety, bo jest kaloryczny. Tłuszcz w odpowiednich ilościach jest potrzebny – z uwagi na korzystne dla zdrowia wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku! Wydaje Ci się, że nie lubisz warzyw? Dodaj odrobinę soli oraz masła / oliwy (wystarczy 5 gramów) i przekonaj się, jak pyszny może być brokuł, marchewka czy fasolka. Z kolei warzywa wersji pieczonej, jak choćby bakłażan, kochają dodatek oliwy! Gotujesz fasolke szparagową, marchew czy brokuł? Dodaj 5g masła klarowanego! Puree z batata, zielonego groszku czy selera? 5g masła i będzie bajka! Pieczony bakłażan, cukinia czy pietruszka? 5-8ml oliwy, przyprawy, odpowiednia wysoka temperatura (warzywa najczęściej lubią piec się w ok 190-220 stopniach, niektóre w folii) i każde warzywo zyska nowy wymiar smakowy!
Nieco tajskiego zacięcia…
Jeśli lubisz Azję, to ta rada szczególnie przypadnie Ci do gustu! Sos sojowy i mielony imbir mogą zagościć w Twojej kuchni na stałe. Możesz dodawać je niemal do każdego dania wytrawnego – mięs, ryb, warzyw, sosów. Takie składniki, które mogą wydawać się “egzotyczne”, a znajdziesz je w każdym większym supermarkecie, naprawdę zrobią świetną robotę, a są banalne w użyciu. Zerknij tylko na skład sosu sojowego – sa lepsze i gorsze, a po takich z dłuższym składem wzdęcia gwarantowane… Polecam sosy Kikoman – zero niepotrzebnych dodatków w składzie! Jeszcze więcej przepisów na azjatyckie i tajskie zdrowe i szybkie obiady znajdziesz w moim TAJOBOOKU a szybkie, niskokaloryczne i pyszne pomysły na obiady w OBIADOBOOKU. 50 boskich przepisów!
Jak to wszystko połączyć w jedną całość?
Jak gotować szybko, zdrowo i niskokalorycznie? 5 sposobów na pyszne dietetyczne dania i darmowy Pomocnik Zakupowy! Pyszne gotowanie to kwestia praktyki. Poznawanie nowych smaków, testowanie różnych przepisów, szukanie inspiracji… Jeśli chcesz tego spróbować, sprawdź moje ebooki i skorzystaj z gotowych rozwiązań, które rozwiną Twoją kulinarną wyobraźnię!
Nauka zdrowego odżywiania to PROCES. Proces warty czasu i wysiłku, bo dzięki jego rezultatom możesz zapewnić sobie lepsze życie, lepsze zdrowie, lepsze samopoczucie, lepsze nawyki i wzorce żywieniowe także dla Twoich najbliższych, dłuższe życie i mniej chorób. Brzmi górnolotnie? Ale tak właśnie jest! Zapraszam Cię więc już teraz do udziału w moim kompleksowym programie zmiany nawyków żywieniowych, czyli wyzwania Fit Foczki. Przez 7 tygodni przesyłam uczestniczkom co tydzień nowe jadłospisy – w rezultacie otrzymujesz solidną porcję motywacji, wsparcie w realizacji celu oraz kilkadziesiąt przepisów, które z pewnością zostaną w Twojej kuchni na dłużej! Kolejna 9 edycja rusza już w maju i możesz już teraz niezobowiązując się do niej zapisać!
Na koniec mam dla Ciebie jeszcze dwa polecenie z kulinarnego poletka. Pierwsze to książka „Leksykon Smaków”, w której nie znajdziesz gotowych przepisów, lecz porady kucharskie o tym: co, jak i dlaczego łączyć ze sobą w jednym daniu. Przykład? Przeczytasz, że czarna porzeczka + mięta to “kompozycja głęboka, mroczna i ziołowa”, a kokos i limonka to połączenie tropikalnej ospałości i delikatnej sugestii, że należy wstać z hamaka i zażyć ruchu. Z tą książką nie będziesz mieć wątpliwości czy wieprzowinę lepiej doprawić cynamonem, rozmarynem czy koperkiem, a także, z czym najlepiej podać konkretne rodzaje serów.
Druga rzecz dla Ciebie to aplikacja dietetyczna Fit Foczki. Koniecznie ją przetestuj, jeśli
- nie masz pomysłu na zdrowe, zbilansowane posiłki
- brakuje Ci motywacji lub wsparcia w redukcji wagi
- masz insulinooporność, cukrzycę, hipoglikemię reaktywną lub PCOS
- nie wiesz, jak robić zdrowe zakupy.
Co daje korzystanie z aplikacji Fit Foczki?
- dostęp do ponad 1000 przepisów ze zdjęciami i rozpisaną kalorycznością
- dania w kilku wersjach kalorycznych, by dobrać odpowiednie dla siebie i rodziny
- możliwość tworzenia własnych jadłospisów
- praktyczne listy zakupów z odhaczaniem
- ma wygodne tabele zamienników i licznik zjedzonych kalorii
- co 2 tygodnie pojawiają się w niej nowe, gotowe jadłospisy