fbpx

WTÓRNY ZANIK MIESIĄCZKI

Według definicji stan kiedy krwawienie miesiączkowe nie pojawia się przez ponad 3 miesiące. Do podstawowych przyczyn tego stanu zaliczamy zaburzenia w obrębie gospodarki hormonalnej organizmu.
Wiele młodych kobiet nie postrzega wtórnego braku miesiączki jako istotnego problemu, konsekwencji naruszenia równowagi gospodarki hormonalnej. Bywa tez, że brak miesiączki dla części jest po prostu wygodny. Niestety, to błędne myślenie prowadzi do odwlekania w czasie wizyty u specjalisty co zwiększa ryzyko występowania powikłań.

Jakie są najczęstsze powody (wykluczając ciąże i menopauzę)?

👉🏼PCOS
👉🏼Insulinooporność
👉🏼hiperprolaktynemia
👉🏼zbyt niska waga i poziom tkanki tłuszczowej
👉🏼zbyt drastyczne odchudzanie/za długo trwająca dieta
👉🏼nadmierna aktywność fizyczna połączona ze zbyt mało energetyczną i odżywczą dietą
👉🏼otyłość
👉🏼niedoczynnosci tarczycy/Hashimoto
👉🏼nadmierny, przewlekły stres
👉🏼anemia
👉🏼inne zaburzenia endokrynologiczne

Jaką diagnostykę wykonać?

🙋🏻‍♀️USG jajników
🙋🏻‍♀️FSH, LH (przy braku miesiączki dzień badania nie ma znaczenia)
🙋🏻‍♀️progresteron
🙋🏻‍♀️prolaktyna
🙋🏻‍♀️androgeny (testosteron, DHT, DHEA, androstendion)
🙋🏻‍♀️estradiol
🙋🏻‍♀️tarczyca – TSH, fT3,fT4, antyTPO, antyTG
🙋🏻‍♀️insulina i cukier na czczo- być może konieczna będzie krzywa obu
🙋🏻‍♀️pomiar tkanki tłuszczowej oraz oszacowanie ile kalorii jecie oraz ile spalanie podczas treningów

Odchudzałaś się? Podnieść kalorie!! Bardzo często klientkami gabinetów dietetycznych są dziewczyny, które po długiej redukcji chcą jednocześnie dalej schudnąć i przywrócić okres. Często jest to mission impossible jako, że to właśnie zbyt głęboki deficyt kalorii może być przyczyna zaburzenia cyklu i „wyłączenia” funkcji reprodukcyjnych.
Warto wówczas ograniczyć intensywność treningów oraz podnieść kaloryczność do ok 40/45kcal na 1kg beztłuszczowej masy ciała. Wcześniej jednak zbadaj dogłębnie problem oraz zajmij się diagnostyką bo kluczową strawą jak zawsze jest znalezienie sedna problemu

Olga Lewandowska

Jestem absolwentką Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na kierunkach Dietetyka oraz Zdrowie Publiczne, gdzie z wyróżnieniem uzyskałam tytuł magistra. Prywatnie – pasjonatka aktywności fizycznej i gotowania, zawodowo – właścicielka i dietetyk we wrocławskiej poradni dietetycznej Olga Lewandowska Dietetyk. Dietetyka od zawsze była moją pasją. Z tej pasji zrodziła się kolejna – gotowanie:) Mieć pasję w życiu – coś pięknego:) Żyć tą pasją – coś najpiękniejszego:) Pogodzić kilka pasji w jedną – nieocenione!
Zobacz także

Skomentuj